2012. november 17., szombat

Foam Roller

Még januárban vettem egy foam roller-t. Ilyenre kell gondolni: http://www.amazon.co.uk/66Fit-Eva-Foam-Roller--Blue/dp/B003DKEMEO/

Annak idején találtam egy videót, amely különféle derék, hát, nyakfájások kezeléséről szólt. Nagyjából az a lényege, hogy erre a hengerre fekszünk úgy, hogy pl. a comb, a hát, a váll, stb. érintkezik vele (féloldalasan...), és görgetjük a testünket. Ahol az izmok be vannak feszülve, ott ez fáj, ami egyrészt jelzi a problémát, másrészt mintegy kimasszírozza a görcsöket.

Valóban, több fájdalmas pontra is fényt derített, amelyek jellemzően asszimetrikusak és keresztben is kapcsolódnak, pl. a jobb comb és a bal váll egyszerr fájdalmas. Némileg javított is a dolgokon, de a fülzúgást nem igazán befolyásolta, és pár hét után ezt is félretettem.

Az utóbbi időben azonban újra eszembe jutott ez az eszköz a hát görbület -> nyak görbület -> sérv -> fülzúgás gondolatmenet kiindulópontja kapcsán. 1-2 hete a padlón fekvés előtt leteszem a földre a foam rollert, ráfekszek. Mégpedig úgy, hogy a hátam közepe, ahol a normális gerinc görbület fokozódása van nálam (kyphosis) az érintkezzen a hengerrel és 20-30 "görgetést" végzek fel-le. Ettől azt remélem, hogy a gerinc szép lassan természetes görbület szintjére áll vissza.

Látható jele ennyi idő alatt nincs, de hallható igen. Érzékelhető a fülzúgás enyhülése! De ahogy telik az idő, erről is kiderült valami:

Mivel a fülzúgás mértéke elég szubjektív, egészen eddig a csökkenést vagy növekedést úgy értettem, hogy maga a fülzúgás akkora-amekkora, nem tudom, de ha befeszítem a nyakam, akkor mindig erősödik, és ez a változás már úgy-ahogy becsülhető, illetve a fülzúgás maximuma is könnyebben definiálható, mint az "alap szint".

Most viszont azt figyeltem meg, hogy ugyan a nyak befeszítés szinte már alig-alig növeli a fülzúgás szintjét, de az alapszint, bármennyire is szubjektív, mintha nem csökkenne.
Úgy próbálom mérni, hogy amikor egy csendes szobában fekszem,akkor hangosan kifújva a levegőt ez a hang elnyomja-e a fülzúgást. Nos, miközben a nyakfeszítés okozta erősödés minimális szintre csökkent, az alap fülzúgás szint mindig némileg egy erőteljesebb levegő kifúját zajszinte fölött van végig.

Egyébként több tényező is befolyásolja a fülzúgást: amikor többet kell ülni, vagy kénytelen vagyok kihagyni egy-egy fekvést, vagy 8-10 napja nem voltam masszázson, akkor mindig erősebbnek tűnik. De szerencsére amikor ezek visszaállnak, akkor a fülzúgás is csökken.

Reggel, vagy akár hajnalban, felkelés előtt jellemzően mindig rosszabb egy kicsit, de ha felkelek és talpon vagyok fél  - egy órát, akkor szintén visszaáll.

2012. október 28., vasárnap

Mellizom

Masszázs: 
Mostanában többnyire pénteken megyek masszázsra. Ha kimarad vagy pár napot tolódik, akkor azt megérzem az izmaimban és a fülzúgáson is, vagyis görcsös, merev izmok és némileg erősebb átlagos fülzúgás tapasztalható. Egyébként a "hétvégi fejfájást" is sikeresen megelőzi a pénteki masszázs.

Padlón fekvés:
Kb. 20 perc padlón fekvés után jelentkezik érzékelhető csökkenés a fülzúgásban. Így 30 perceket szoktam feküdni mostanában. Reggel kihagyom, de déltől éjfélig igyekszem 4 fekvést beiktatni, ha lehet.

Mellizom:
A padlón fekvés eljuttatott egy enyhébb, elviselhetőbb fülzúgás szintre. Lehetne azt is mondani, hogy az eltelt közel 1 év önmagában is hozhatott változást, de ahogy fent is írom, többnyire érezhető a különbség a padlón fekvés után: nem drámai a különbség, de érezhető.

Tovább gondolva - és keresgélve a Neten -  arra gondoltam, hogy a fekvéstől egyenesedik ugyan a hát és a nyak, de bejátszhatnak a sok-sok számítógépezéstől megrövidült mellizmok is, ezért korlátozott a javulás. A kyphosis-t tárgyaló oldalak  is gyakran említik a mellizmokat.

Próbálkoztam a mellizmok nyújtásával: már korábban az edző is mutatta azt, amikor oldalt kinyújtva megkapaszkodunk valamiben, pl. ajtófélfában és próbáljuk elfordítani a testet. Ekkor nyúlik a mellkas (és nyomódik a hát). Sajnos ez a gyakorlat nekem inkább ront a fülzúgáson.
Ez egyúttal azt is jelentheti, hogy jófelé keresgélek, csak nem jó gyakorlattal próbálkozok.

Elmélet:
A sok-sok számítógép előtt ülés miatt a mellizmok megrövidültek, a hát meggörbült és a meggörbült hát feszíti a nyakat, ahol ezért vagy más miatt sérv alakult ki. A sérv nyomja az idegeket, és ezért van a fülzúgás.

Szakemberek erre mindig úgy válaszolnak, hogy de a nyakban nincs olyan ideg, aminek a halláshoz köze lenne. Erre én azt szoktam válaszolni, hogy nem értek hozzá, de azt már megtanultam, hogy a hallás nem egyszerűen úgy működik, hogy a fülből rövid úton az agykéregbe jut az hang-inger, hanem ugyanaz az inger "lemegy" az agytörzsbe is (ami sokkal közelebb van a nyakhoz) az ott is tölténik "feldolgozás", majd a feldolgozott jel visszamegy az agykéregbe. Szerintem az agytörzsnél keveredhet a "zaj" a jelbe...

Ha majd kiegyenesedik a hátam és eltűnik a sérvem és még mindig lesz fülzúgás, akkor majd eldobom ezt az elméletet.

2012. október 5., péntek

Padló v2,3,4

A padlón fekvés kedvező hatásai miatt folytattam, folytatom a kísérletezést:

2. verzió:
Egy kicsi, normál állapotban 8-10 centis memory foam párnát tettem a fejem alá. Ha még be is húzom egy kicsit az államat, akkor kellemesen feszül a hátam és a nyakam. Ez nem enyhíti azonnal a fülzúgást, de napközben enyébbnek érzem átlagosan.

3. verzió:
Azt gondoltam, hogy ha jó a fej megemelése, akkor még több emelés még jobb, ezért nagyobb, magasabb párnát kezdtem el használni, de ez sem a nyakamnak, hátamnak sem a fülzúgásnak nem tett jót.

4. verzió:
Visszatértem a kisebb párnához, de elkezdtem variálni a fekvések hosszát és gyakoriságát. Most naponta 5-ször 20 percet csinálom és kifejezetten kedvező a hatás a fülzúgásra. Sokkal enyhébb, és bár el nem tűnt, nem túl erős természetes irodai vagy otthoni zajok is elnyomják már néha.
Mostanában a legrosszabb fülzúgás mindig ébredés után van (amikor ugye 6-8 órán át nincs hátonfekvés).

Kezdettől fog azzal "tesztelem" a fülzúgás állapotát, hogy ha megfeszítem egyszerre a nyakamat és az állkapcsomat (mintha hátrafelé húznám ezeket a részeket...), akkor mindig erősödik a zúgás. A 4-es verzió óta ez az erősödés minimális.

2012. augusztus 28., kedd

Padlót fogtam (mert az jó!)

A McKenzie tornát még mindig nem kezdtem újra...viszont hetente háromszor járok konditerembe, személyi edző felügyeletével. Ő figyelembe veszi a nyaki-gerinc-sérvet, és a többi itt-fáj-ott-fáj problémámra is jó megoldásokat ad. Pl. mutatott pár jó nyújtást, amitől megszűntek a vállfájdalmaim.

A "sejtmasszázsos" masszőrhöz sem mentem vissza nyaralás óta, de focista-gyúróhoz járok kb. hetente - az mindig nagyon jót tesz és a fülzúgást is enyhíteni szokta picit.

A "fekvésterápiát" a nyaralás óta folytatom: naponta többször is 15-30 percet feküdtem a hátamon (az ágyon). Az utóbbi napokban az ágy helyett a földre fekszem (polifoamra), és az időtartamot is 40-60 percre növeltem, pl. lefekvés előtt 1 órát az ágy helyett a padlón fekszem.

Először csak a konditeremben éreztem, hogy a padlón végzett gyakorlatok után, a sima fekvés milyen kellemes, és itthon áttérve erre a fülzúgásra kedvező hatását tapasztaltam. A kedvező hatás hasonló a más próbálkozásknál érzékelt kedvező hatáshoz: szimmetrikusabb, picit halkabb, más frekvenciájú (kevésbé idegesítő) a zúgás. (Viszont időnként pár másodpercre a kezdeti, egy frekvencián szóló éles sipolás is bevillan, amit régóta nem hallottam - viszont 6-8 másodperc után ez elmúlik)

Az edzővel átbeszélve és a korábbi információkkal és tapasztalatokkal összevetve szerintem így magyarázható a dolog: a hátam közepén van egy merev szakasz, kissé előregörnyedt tartásban fixálódott a gerinc. Ennek a következménye lehet, hogy húzó hatást fejt ki a nyakamra, amelyben MRI által igazoltam fokozott görbület és sérv van.
A McKenzie edző is azt mondta, hogy ha a hát javulna, akkor a nyak is javulna. De ő maga is bevallotta, hogy a hát ezen szakaszára a McKenzie torna nem hat. Az edző szerint sem hat semmilyen torna erre: szerinte egyedül a keményen való fekvéssel lehet erre hatni. Így most ezt csinálom...

2012. július 26., csütörtök

Helyzetjelentés


A fülzúgás kezdete óta a mostani nyaralás volt az első hosszabb, több napos időszak, hogy nem ültem számítógép előtt. A karácsonyi időszak szokott a másik ilyen lenni, de akkor bőszen kutattam a megoldást a fülzúgásra - a számítógépen.

A nyaralás a fülzúgás szempontjából nem teljesen pihenés volt: kb. 3000 km-t vezettem autót, és volt stressz is - amivel egy saját szervezésű nyaralás jár, pl. utazás, szállás, programok szervezése, stb.

Az autózás egyértelműen rontott a fülzúgáson. Amúgy kicsit, de jobb lett a helyzet. Legalábbis azért, mert Görögországban csend az nem volt egy perc sem. A tenger morajlott, a kabócák "zümmögtek", a verebek csiviteltek, a zene szólt. Amikor egy kicsit bezárkóztunk a szálláson, akkor meg mindig ment a légkondi.
Itthon viszont az irodában is és itthon is gyakran van síri csend, amikor sokkal jobban hallja az ember a fülzúgást.

A hazajövetel után elég egyértelmű lett, hogy a gép előtt ülés mennyire rossz. A nyaralás alatt alatt elmúlt a karzsibbadásom, a térdfájásom, a vállfájdalmam, a nyakam sem ropogott. Pár napi munka után ezek mind visszajöttek, sőt, most már a csuklóm is fáj...

2012. július 1., vasárnap

McKenzie !!

A "fekvésterápia" kedvező hatása alapján elkezdtem a McKenzie tornát hanyagolni. Néha 1-1 napot kihagytam, máskor nem végeztem el minden gyakorlatot. Kis, átmeneti visszaessést már ez is okozott. A napokban úgy alakult, hogy 4 napig egymás után nem is volt lehetőségem tornázni.

Ez alatt fokozatosan egyre jobban visszaestem: most kifejezetten zavaró szintre erősödött a fülzúgás!
A tanulság az, hogy ha el nem is mulasztja a McKenzie torna a fülzúgást, de sikeresen kordában tartja. A torna, a fekvés és a masszázs hármasa hozta eddig a legjobb eredményt, ehhez kell visszatérnem.

2012. június 14., csütörtök

Fekvésterápia

A Bemer óta tudom, hogy a fekvés mégis csak jót teszt a fülzúgásnak, legalábbis abban a stádiumban, amiben én vagyok.

A Bemer óta elalvás előtt és felkelés után 15-20 percet feküdtem a hátamon. Viszont az elmúlt hétvégén napközben is többször lefeküdtem 15-20 percre, főleg azért, mert az állva számítógépezést a lábaim egyre nehezebben bírják.

Mivel nagyon jó hatása volt a lábamra és a fülzúgásomra is, a héten folytattam. Pl. munkába menet előtt plusz 15 perc, ebéd időben hazarohanva megint 15 perc, és munkából hazaérve is 15 perc (az elalvás előttin és felkelés utánin felül).

A lábam nem, vagy alig fáj. A fülzúgás az "ilyen halk eddig még nem volt" = kb. mint egy hard disk drive közelről és a "szokásos közepesen rossz" között ingadozik a napokban.

4. masszőr

Mivel a McKenzie torna nem hozott látványos javulást, a gyógytornász javasolt egy új masszőrt, aki szerinte kilazíthatja a merev háti szakaszt.

Így egy 4. masszőrt is felkerestem. Ő teljesen mást csinál, mint az eddigiek:
- az első tulajdonképpen nyirokmasszázs volt (az első találat a Google-ban)
- a második a reumatológiai beutaló eredménye, ami semmit sem ért: 10 perc masszázs - a vége masszírozó géppel... :(
- a harmadik egy sportmasszőr
- a negyedik az új gyógymasszőr

A gyógymasszőrt úgy jellemezném, hogy simogat és nyom - és ezt ismétli. Én magam is jól érzem, amikor végigzongorázza a csigolyák közeit, és pár csigolya között kis görcsöket csomogat.

Eddig háromszor voltam, és rögtön utána a fülzúgás jellemzően kicsit rosszabb, de hosszabb távon nincs változás.

Egyébként megtartottam a sportmasszázst is (és persze egyiknek sem szóltam a másikról). A sportmasszőr az utóbbi időben jól "megnyúzza" a fejbiccentő izmokat és a bicepszemet is és alaposan megnyomkodja a vállaimat. Ez ott és akkor kellemetlen, viszont másnak reggelre mindig nagyon enyhe a fülzúgás!

Amúgy ezek a masszőrök szinte kivétel nélkül "nem ortodox" módszerek hívei. A nyirokmasszőr reflexológiával és még nem emlékszem mikkel foglalkozott.
A sportmasszőr "energiával" kezel. Pl. amíg nem derült ki a nyaki gerincsérv, addig minden masszázs után belefújt a fülembe, kezet "remegtetett" felettem és ilyenek - illetve távgyógyítót ajánlgat azóta is.
A gyógymasszőr pedig "sejtmasszázzsal" zár, vagyis valami harang félét teszt a hátamra és kongatja azzal a felkiáltással, hogy az majd feloldja a görcsöket...





2012. június 6., szerda

McKenzie 4

Több mint 5 hét McKenzie torna eredménye:

a kimondott cél a merev háti szakasz megmozgatása, ami a gyógytornász szerint akadályozza a nyak normális mozgását. Nos, a tartásom javult, és sokkal jobban érzékelem a különböző izmaim állapotát és el tudom különíteni azt a 4-5 pontot, ahol - még mindig - baj van: a hátam közepe, a nyakam bal oldala, a vállaim, a bicepszem és a fejbiccentő izom.

De az is látszik, hogy napi 1 torna nem oldja meg ezeket - és a fülzúgás sem múlt el nyomtalanul... Kifejezett kérésemre kaptam egy-egy 2-3 perces ülő és álló tornát, amelyeket napközben is csinálok. Többnyire 2-3 alkalommal jut rá időm.

A masszőrt is megkértem, hogy a fent felsorolt területekre fókuszáljon, pl. most először konkrétan "végignyúzta" ő is a fejbiccentő izmokat és külön a bicepszemet is - és nagyon kedvező hatása volt: az utóbbi napokban kifejezetten halk a fülzúgásom, és mintha megint változott volna a jellege is: most már inkább középről hallom mindig és a hangját leginkább a fékező vonat csikorgásához tudnám hasonlítani.

Bár a gyógytornász és a masszőr is jó munkát végez már régóta: odafigyelnek és látszik, hogy értenek hozzá - de még mindig nem szoktam meg, hogy az ötletelést nekem kell csinálni: amikor több hét után sincs komoly változás, mindig nekem kell előállni valamivel, amit ki kellene még próbálni.

2012. május 30., szerda

SCM újratöltve

A Betaravinnel leálltam. Azóta is volt átmeneti rosszabbodás, de javulás is, nem attól függ, hogy szedem-e.

A legújabb megfigyelésem az, hogy a hiba volt csak a McKenzie tornára hagyatkozni. Igaz, hogy a cél egyelőre a háti szakasz mozgásba hozása, de a vállam és a nyakam egyre merevebb lett. Masszázsra heti egyszer jutok el, ami hoz 1-2 napi átmeneti javulást, de utána újra a régi...

Viszont újra megfogtam az SCM izmokat és megint nagyon fájdalmas! Annak idején hosszú ideig masszíroztam, és a végén már nem, vagy alig fájt. De azóta elhanyagoltam.

Pár napja újra masszírozom az SCM izmot és már "csak" közepesen fáj - és azóta nem volt rosszabb fülzúgásos időszak, csak "közepesen rossz" és "egész tűrhető".

(De majd meglátjuk, mert 1-2-3 napos javulás sokszor volt már...)

Re: Tinnitus Miracle

Reagálás és némi összefoglaló a Tinnitus Miracle című könyv és a hozzá fűzött kommentek kapcsán (http://tinnitusxyz.blogspot.com/2011/12/tinnitus-miracle.html)

Nekem is az elsők között volt a vitaminok, ásványi anyagok szedése és az étrend változtatása. Ezt csináltam pár hétig, pár hónapig, de semmiféle változást nem hozott. És az sem, amikor visszatértem a korábbi megszokotthoz (ami amúgy már 1-2 éve alapvetően az egészségesebb kategóriába tartozik többé-kevésbé).

Az én problémám az volt a könyvvel, hogy ugyanazt a mintát követi, amit a tucatnyi orvos is, akivel találkoztam: nézzünk meg 1-2 diagnózist (pl. van-e daganat), és ha nincs, akkor könyveljük el ismeretlen eredetű, esetleg stressz által kiváltott dolognak a fülzúgást.
Írjunk fel pár tablettát, vitamint valamilyen ködös magyarázat kíséretében, pl. "jobb lesz a vérellátás", "erősíti az immunrendszert", stb. - és tegyük hozzá, hogy legalább fél évig kell csinálni, hogy eredménye legyen. Ja, és ha közben romlik a fülzúgás, akkor örüljünk, mert "van valamilyen változás".

Ha követtem volna ezeket a tanácsokat, különösen a féléves várakozásokat, akkor valószínűleg sose jutottam volna el a nyaki gerincsérv diagnózisig.

Én egyébként arra tippelek, hogy akiknek hozzám hasonlóan sérvje van, azoknak valóban magától is javul, regenerálódik, ezért az éppen abban az időszakban szedett szernek tulajdonítják az eredményt.

A legrosszabb azonban a bizonytalanság és a reménytelenség érzése, amit ezek a kezelések, javaslatok - és a könyv is - adnak. Az, hogy nem lehet tudni a fülzúgás eredetét és lépten nyomon az derül ki, hogy valószínűleg az ember élete végéig együtt kell élni vele.
Az első információk egyike volt, hogy többen öngyilkosok lettek már a fülzúgás miatt. És Van Gogh is fülzúgás miatt vágta le a saját fülét...
Én elég erősnek éreztem magam, hogy ne gondoljak ilyenre. Egy pillanat volt, inkább az elején, amikor nagyon durva volt a fülzúgás és nagyon új élmény volt (és még nem volt meg a nyaki gerincsérv diagnózis), amikor a rádióban lement egy ötöslottó hírdetés. Akkor arra gondoltam, hogy ha ilyen fülzúgással kell élnem és megnyerem a lottó ötöst, amit egy pillanatra sem tudnék élvezni - nos akkor lehet, hogy elgondolkodnék az öngyilkosságon...
Ma már nem! Enyhébb a fülzúgás, némileg hozzászoktam, és van reményem: a cél a nyaki gerincsérv kezelése. Reményeim szerint azzal együtt elmúlik a fülzúgás is. Ha majd nem úgy lesz, akkor nyomozok tovább...

De lehet, hogy másokon segít ez a könyv - csak annyit mondhatok, hogy sem praktikusan, sem lelkileg nem adott nekem semmit.


2012. május 20., vasárnap

McKenzie 3

Már a harmadik szériát csinálom a McKenzie tornából. Továbbra is az a kiindulópont, hogy a nyaki problémák (sérv és fokozott görbület) nem korrigálható addig, amíg a hátam közepén van egy merev szakasz, amely valószínűleg "húzza" a nyakamat.

Nagy változásokat még nem érzékelek. Az igaz, hogy kevésbé esik nehezemre az egyenes testtartás, viszont hol a derekam fáj egy kicsit, hol a vállaim. Igaz, erre azt mondták, hogy "jó jel", mert amikor az egyik terület javul, akkor a másik romlik...

A fülzúgás eléggé összevissza van. A leggyakrabban bal oldali dominanciával villanymotorszerű hangot hallok. Ha teljesen közel állok pl. a hűtőgéphez, akkor a fülzúgás némileg hangosabb és magasabb frekvenciájú. Néha felhangosodik a fülzúgás, ritkán picit halkabb lesz.

Az utóbbi napokban 2-3 alkalommal, amikor ültem fél-egy órát, kicsit oldalra fordított fejjel, pl. meeting-en, akkor visszajött a magas hangú, erős sípoló hang!! Ez elég ijesztő élmény, de szerencsére a nyakamat megmozgatva eddig még mindig megszűnt és visszaállt a "szokásos" állapot.


Kardiológia

Már jóval a fülzúgás előtt kezdődött, hogy néha zsibbad a bal karom. Amikor kiderült, hogy nyaki gerincsérvem van, azt hittem, hogy végre erre is magyarázat van.

Meglepetésemre a manuálterápián és a McKenzie gyógytornán is azt mondták, hogy az nem attól van... Rákerestem a dologra külön, és az jött ki, hogy néha a közelgő infarktusnak semmi más jele nincs, csak a bal kar zsibbadása. Ennek hatására - meg aztán azért is, mert a szívemen kívül gyakorlatilag minden mást megvizsgáltattam már, ez se maradjon ki - felkerestem egy kardiológust.

Volt EKG, szívultrahang és terheléses EKG, és minden rendben van. Szóval a nyaki gerincsérvet kivéve az égvilágon semmi bajom nincs, "csak" zúg a fülem és zsibbad a karom (a bicepszem) - és ezekre nincs magyarázat...

2012. május 6., vasárnap

McKenzie 2

Egy hétig csináltam egy 15 perces McKenzie tornát. Utána kaptam egy 45 perceset és 4 nap után a nyakam, a hátam és a vállam is enyhe izomláz jeleit mutatja, csupa olyan helyeken, ahol korábban is problémák voltak.

A fülzúgás a "közepesen rossz" és az "alig hallom" között ingadozik, néha azonban az idegesítő sípolás is "bevillan".

Egyelőre hihetőnek látszik, hogy a pihentetés illetve a célzott torna segíti a sérv gyógyulását, és nagyon bízom benne, hogy ha a sérv megoldódik, akkor a fülzúgás is eltűnik.

2012. április 28., szombat

Helyzetjelentés

Pár napja már másodszor fordult elő, hogy a Bemer terápián a 6-os fokozat jött és éppen elfogyott a Betarevin és rosszabbra fordult a fülzúgás. Szerintem ezzel együtt is csak véletlen egybeesés... Mindenesetre a Betarevint újra kiváltottam és szedem tovább. A Bemerezést a 3-as fokozaton újrakezdtem és csinálon tovább, mert elvileg a sérvre is jó.

Visszamentem a McKenzie-s gyógytornászhoz és kaptam egy 12 perces intenzív hát tornát. Az első 1-2 napban nagyob kedvező volt a hatás.

Aztán a következő éjszaka fordultam egyet az ágyban és a legrosszabb időket idéző éles, egy hangú, bal oldali sípolás kezdődött. Tudva, hogy sérvem van, azonnal a hátamra feküdtem, és szokás szerint megtámasztottam a térdeimet, a derekemat és a nyakamat. Reggelre normalizálódott a helyzet és a kicsit rosszabb napok szintjére állt vissza a fülzúgás.

Azóta eltelt újabb 2 nap, és megint vannak kifejezetten jó időszakok, amikor alig hallom a fülzúgást, és kicsit rosszabbak - de az is vándorol: hol  középről szól, hol bal oldalról.

Bizakodó vagyok, hogy a McKenzie tornával és a nyakam pihentetésével egyszer végleg meg fog szűnni a fűlzúgás.

2012. április 19., csütörtök

Manuálterápia

A manuálterapeuta szerint a gerincemen csak kisebb eltérések vannak, amelyek kezelését bele kell venni a McKenzie tornába.

A beszélgetésünk során a következő teória alakult ki:
- helytelen testtartásom és a rengeteg számítógép előtt töltött idő a kiinduló pont
- a hátam közepe táján pár izom megnyúlt a görnyedt-szerű tartás miatt, ami miatt a nyakam hátsó fele befeszűlt (innen a "fokozott nyaki lordosis")
- a nyaki csigolyáknál "néma sérv" alakult ki, vagyis volt csak nem okozott panaszokat
- a fülzúgás előtti héten történt átlagosnál is több számítógépezés, esetleg kisebb mértékben illetve kisebb valószínűséggel a konditerem volt az utolsó csepp a pohárban, és a sérv(sérvek) "megszólaltak" fülzúgás formájában

Most akkor vissza a McKenzie gyógytornászhoz, aki ki fog majd dolgozni a hátamnak és a nyakamnak megfelelő gyakorlatokat.

2012. április 17., kedd

McKenzie terápia

Mivel a nyaki gerincsérvre a McKenzie terápiát ajánlják, ezért felkerestem egy ezzel foglalkozó gyógytornászt. Az első alkalommal egy elég részletes kikérdezés volt illetve kipróbáltunk pár mozdulatot.

Azt eddig is tudtam, hogy milyen alap mozdulatok hogyan hatnak a fülzúgásomra (mindig erősítik), és melyek nem. De mutattak egy olyan összetett mozgássort, amitől a mindig külön-külön szóló 2 oldali fülzúgás egyetlen középről jövővé változott a mozdulat után 1-2 percre is.

Viszont az MRI képeket megnézve, valamint a mozdulatok közben jelentkező hátfájdalmak miatt is az a gyanú merült fel, hogy a hátgerinc környékén is problémák lehetnek, ezért elküldött egy manuálterapeutához. A csontkovács kezdettől fogva képben volt, de elmenni nem mertem, mert nem tetszett a gondolat, hogy "érzésre" csinálják a kezelést. A manuálterápiáról ezt írják:

"Fontos hangsúlyozni, hogy a csontkovácsolástól eltérõen - amit bárki, akár egészségügyi alapképzettség nélkül egy pár napos tanfolyamon „megtanulhat” és alkalmazhat - manuálterápiát teljes körben csak orvos végezhet egy speciális, kétéves képzés elvégzése és a Semmelweis Egyetemen letett sikeres vizsga után."

Ez megnyugtató, ráadásul a kezelés alapja műszeres vizsgálat.

2012. április 13., péntek

Nyaki gerincsérv !

Tornázgatok, állva dolgozok, Bemer-ezek reggel és este, de csak annyit értem el, hogy hol jobb, hol rosszab és legalább egy kibírhatóbb hangon szól a fülzúgás.

Rászántam magam, hogy saját költségemen csináltatok egy nyaki MRI-t. Az eredmény: több nyaki gerinc sérvem is van. Az egyik csigolyánál jobb oldalon, a másiknál a bal oldalon nyomja az idegeket, a harmadiknál éppen-hogy nem nyomja.

Első ránézésre úgy tűnik, hogy visszajutottam oda, amit az elejétől fogva hajtottam az orvosoknak: a nyakam miatt van a fülzúgásom.

Most elkezdem kutatni, milyen lehetőségek vannak a kezelésére.

2012. március 27., kedd

Kombinációk

A konditerem átmenetileg (kb. 1 nap) mindig romlást hoz a fülzúgásba, de később mindig jobb egy kicsit.
A Bemer terápia képes érzékelhető javulást hozni.

Most összekombináltam a kettőt: vasárnap konditerem, hétfőn Bemer plusz még egy masszázs, és jobbnak érzékelem a dolgokat. Igaz, hogy ma már dél van, és ilyenkorra már kezd erősödni a zúgás, és este, főleg hogy addig már kénytelen vagyok ülni is a számítógép előtt, jellemzően romlik a helyzet.

Elhatároztam, hogy bérelek egy Bemer készüléket, és intenzíven fogom alkalmazni a konditerem + Bemer + masszázs hármast.

Közben arra is rájöttem, hogy hiába van álló számítógépes munkahelyem, a nyaktorna akkor is szükséges. Elhanyagoltam az utóbbi időben, és most megint recseg-ropog a nyakam.

2012. március 20., kedd

Bemer + Betarevin

Időközben elfogyott a Betarevin, és mivel úgy véltem, hogy úgysem csinál semmit, nem siettem új adagot feliratni, így volt 2-3 nap szünet. Nos, ezalatt határozottan visszaromlott a fülzúgás kétoldalas, eltérő tónusú hangokká.

Azóta újra szedem a Betarevint és csak nagyon lassan kezd újra javulni a dolog, vagy nem is javul: hol ilyen, hol olyan mind erősségben, mind szimmetriájában, mind tónusában.

Közben konzultáltam a Bemer terápiát felíró orvossal, aki egyrészt azt hajtogatta, hogy hónapokra lehet szükség, másrészt mondott pár hihető és meggyőző dolgot: pl. hogy a Bemer terápia tágítja a hajszálereket, ami lehetővé teszi, hogy a gyógyszerek olyan területekre is eljussanak, ahová amúgy nem.

Nos, a kezdeti tapasztalataim egybevágnak ezzel, ugyanakkor lassan 2 hét után nem érzem az áttörést - de annyira unom már, hogy türelmetlen vagyok...

2012. március 12., hétfő

Bemer terápia 6. nap

Én debreceni vagyok, így akit debreceni lehetőség érdekel, annak szívesen elküldöm...

Egyelőre egy 10 alkalmas kezelésre fizettem be, mert maga a készülék, illetve annak a bérlete meglehetősen drága - sőt, ez a 10 alkalom sem olcsó... A 6. kezelés után a korábbi tapasztalatok erősödtek: tartósan más tónusú lett a fülzúgás: villanymotor szerű a hang, és szinte középen hallom, az eddigi egyik oldalt sípol, a másik oldalt ciripel helyzethez képest. Intenzitásban sajnos nem annyira csökkent, viszont talán kevésbé zavaró, mert könnyebben megfeledkezek róla.

Tegnap hosszas gondolkodás után újra elmentem konditerembe, ami a korábbiakhoz hasonlóan kicsit rontott a helyzeten - de továbbra sem az a helyzet, hogy ott és akkor rosszabb, hanem csak később romlik. Vagyis nem a vérnyomással függ össze szerintem.

A Bemer és a konditerem hatása alapján újra azon gondolkodom, hogy talán mégis csak keringési probléma lehet a háttérben?! Mivel az elején a gyógyszerek és a vizsgálatok csak erről szóltak, de nem hoztak semmi eredményt, ezért elvetettem ezt az elméletet. Pl. a Betarevint 3 hónapja szedem és nem csinál semmit, mint ahogy az infúziós kezelés sem csinált.

De lehet, hogy az elmélet jó, csak a kezelések voltak rosszak eddig?!

2012. március 9., péntek

Álló munka és Bemer terápia

Az álló munka pár nap alatt nem hozott drámai változást a fülzúgásban, de éreztem kedvező hatásait. Amúgy nem nehéz hozzászokni, és annyi más problémát is okoz az ülőmunka, hogy ezt mindenképpen folytatom.

Menet közben viszont elkezdtem egy Bemer terápiát, ami mágneses térrel próbálja megoldani a problémát. 3 kezelés után inkább romlott a helyzet, a zúgás intenzívebb lett. Viszont a tónusa is megváltozott: most már a bal fülemben is zúgás, villanymotorhoz hasonló hang van az eddigi sípolás helyett.

De nehéz bármit bármivel összefüggésbe hozni: az álló munkás kísérlet folyik, illetve az első  Bemer-es kezelés során nem sikerült jó testhelyzetet találni, ezért megfájdult a derekam, ezért aznap újra sokat ültem.

Egyáltalán az, hogy a Bemer befolyásolhatja akármilyen irányban, érdekes dolog. Még 7 nap van a bérletemből, ezért ha nem romlik drasztikusan a helyzet, addig még folytatom.

2012. február 22., szerda

Leszámolás az ülő munkával

Az eddigi próbálkozásaim bár hoztak enyhülést (vagy segítettek hozzászokni, vagy mindkettő), de nem oldották meg a problémát.

A biztos pont továbbra is az, hogy ha ülök a számítógép előtt (mert ez a munkám), akkor rosszabb a helyzet. Óránkénti vagy akár 10 percenkénti rövid séta megállítja a romlást, de nem oldja meg a problémát.

Elkezdtem nézegetni az álló íróasztalokat, de ha állítható is, akkor 100 000 Ft feletti árak vannak. Megérne ennyit is, ha biztosan tudnám, hogy segít. Próbának viszont drága.

Most megpróbálkozok azzal, hogy csináltatok asztalossal billentyűzet és monitor emelőt. Olyanok lesznek, mint 2 pici asztalka: rárakom az íróasztalra, és azokra a monitort és a billentyűzetet, így álló helyzetben tudok majd dolgozni.

Ugyanezt otthon már kipróbáltam: van egy majdnem jó méretű kisszék otthon, amire felraktam a notebook-omat tegnap este. Hát... 1 óra se kellett, hogy a lábam kezdjen tiltakozni... de éppen azért lesz jó ez a gyorsan megbontható megoldás: ha elfáradok, akkor pillanatok alatt visszaalakítható ülő munkahellyé.

A jövő hétre remélhetőleg kész lesz a cucc, aztán majd meglátjuk a tapasztalatokat.

2012. február 11., szombat

Side Sleeper Pro

Jópár párnát vettem, amióta fülzúgásom van. A nyakam elfekvése ritkább is lett, de nem szűnt meg.

A legújabb szerzemény a Side Sleeper Pro: http://www.amazon.com/Allstar-Products-Group-Pillow-SideSleeper/dp/B0045UF6E6

Nem csak a nyakat, hanem az egész gerincet is igyekszik a helyes irányba terelni. Az egyetlen problémám vele, hogy én nem csak az egyik oldalamon alszok, hanem fordulok párszor az egyik oldalamról a másikra. A párna nem szimmetrikus kialakítású, bár egész jól lehet aludni rajta fordított helyzetben is - viszont a forduláskor mindig beleakad az ember vállába és igazgatni kelll - félálomban...

A memory foam-os párnámat nem is használom már, mert alkalmanként még azzal is elaludtam a nyakamat. Ezzel a párnával eddig még egyszer sem.

3 hónap

Kevés híján 3 hónapja van fülzúgásom. Elég sokszor és sokféle orvosnál és vizsgálaton jártam, de semmit sem találtak. Az egyetlen dolog, amit tettek, hogy Betarevin tablettát írtak fel. Nemrég elfogyott, és pár napig nem szedtem, amíg újra rákérdeztem, hogy kell-e ez. Igent mondtak, kiváltottam, szedem tovább, de sem a szedésnek, sem a szüneteltetésnek nincs hatása az én esetemben - bár tudom, hogy van, akinek segít.

A nyakam mostmár kifejezetten jó ennyi tornáztatás után: bármerre tudom forgatni probléma, recsegés nélkül. Egyedül az éjszakai elfekvések kísértettek újra és újra. De sajnos ez nem hozott megoldást a fülzúgásra.

Az arc és a fej izmainak lehetséges problémáit nagyon valószínűnek gondoltam, de sem az éjszakai harapásemelő, sem az arcizmok tornáztatása nem hozott végleges megoldást. Sőt, egy kellemetlen időszak után el is hanyagoltam: mivel a kézzel masszírozás (naponta többször) elég fárasztó volt, elővettem a "jacknobber" fantázianevű masszírozót. Ezzel egyszerű volt, de sikerült úgy masszíroznom, hogy iszonyú fejfájások törtek rám. Nyilván rossz helyen rossz módon nyomtam valamit.

Fény derült egy elég furcsa dologra is: az nyaki, arc és fej izmok masszírozása befolyásolta ugyan a fülzúgást, de egyszer véletlenül kipróbáltam azt, hogy csak imitáltam a masszírozást, és kisebb mértékben, de az is hatott a fülzúgásra. Pl. a fejbiccentő izomhoz emeltem a kezem, de nem az izmot szorítottam, hanem a levegőt, pár milliméterre az izomtól. Tehát maga a felemelt kézzel végzett szorító mozdulat is hat!

Az utóbbi időben a helyes testtartásra terelődött a figyelmem:
- Az eddigi tornák jótékony, de részleges hatását magyarázhatja, hogy ezeket mindig állva, a helyes testtartásra törekedve végeztem
- a fejhez emelet kéz imitált masszázsa is valószínűleg azért hat, mert olyankor a váll és hátizmok dolgoznak
- az ülő munka során, ami a legfőbb probléma, és a rossz alváspozíció esetén is az ellenkezője történik a helyes testtartásnak, ami egyértelműen ront a fülzúgáson
- az utóbbi napokban csak a testtartásra irányuló tornákat végzem, és ezzel is kordában lehet tartani a fülzúgást (vagyis elviselhető szinten marad, de nem szűnik meg)
- volt pár alkalom, amikor hirtelen romlott a fülzúgás (mindig hosszabb ülés után), és a tartásjavító mozdulatok szinte azonnali enyhülést hoztak

Kezdek kifogyni az ötletekből, hogy mi segíthet még. Ráadásul vagy enyhült a fülzúgás, vagy kezdek hozzászokni, de nem küzdők már olyan erősen, mint az elején... (Már csak azért sem, mert dolgozni kell, nem rohangálhatok orvosokhoz, kezelésekre annyit, mint decemberben, amikor majdnem végig szabadságon voltam)

2012. január 30., hétfő

Torna

A torna előtt illetve mellett fontosak a következők:

- megfelelő alvási pozíció kialakítása (erről írtam korábban)
- ülőmunka esetén a megfelelő ülési pozíció kialakítása
- ha szükséges vagy felmerül a gyanú, akkor éjszakai harapásemelő alkalmazása
- adott esetben az izomcsomók "feloldása" lökéshullám terápiával
- (sport) masszázs
- helyes testtartás kialakítása

Én ezeket csinálom rendszeresen:

- helyes testtartás felvétele pl. fal vagy ajtófélfa mellett: a fejnek a falhoz kell érnie úgy, hogy az állat nem emeljük fel 
- vállak helyes tartása, tornáztatása: egyszerű trükk, ha a karunkat magunk mellé engedjük, és a tenyerünket kifelé fordítjuk (15 másodperc) - ez a vállakat normál helyzetbe kényszeríti. Plusz csinálok vállkörzéseket

Nyak: alapvetően én nyújtani szoktam, 15 másodpercig tartva a pozíciókat
- balra nézni, jobbra nézni
- ball vállra hajtani, jobb vállra hajtani a fejet
- állat a mellkasra hajtani
- a fejet a test elé tolni (mint a galambok :) )
- balra és fel ill. jobbra és fel nézni
- kezek a tarkóra és hátrafelé feszíteni a fejet (kézzel ellentartani)
- SCM masszázs 

Állkapocs és környéke (15 másodperc, de nekem az sok, 5 másodpercenként szünetet tartok):
- állkapocs lefelé feszítése (ehhez mindig azt javasolják, hogy a nyelv hegye a szájpadláson legyen közben)
- állkapocs előre tolása (az alső állkapocs a felső ajaknál kijjeb kerül)
- állkapocs balra és jobbra tolása (ezt csináltam úgy is, hogy kézzel ellentartottam, de túl megterhelőnek találtam)
- állkapocs lefelé nyomása úgy, hogy az öklünkkel ellentartunk
- állkapocs masszázs úgy, hogy kb. a fül felső részétől (ahol az állkapocs a koponyával találkozik) a fül aljáig (ahol az állkapocs szöglete van), tehát fentről le mozdulatokkal simítom 1-2 ujjal
- az állkapocs szögletének masszírozása a nyak felé illetve a nyaktól a fül felé irányban
+ Egyébként a homlokom és az állam masszírozása is bejátszik a fülzúgásba...

Kíváncsi lennék, hogy kinél minek van szerepe és milyen változást észlel.
Kb. a lökáshullám terápiáig nekem érezhető ugyan, de minimális volt az izmok okozta fülzúgás változás. Azóta viszont sokkal határozottabb a hatás, és a fentiek után sokkal enyhébb volt a zúgás. Aztán egy utazás miatt 4 napot kihagytam, és visszaromlottam. Most egy hete újra csinálom, és megint érezhető a javulás. Teljesen meg nem szűnt, de sokkal elviselhetőbb. Akár napközben is érzékelhető: ha sokat ülök, vagy más esteledik, akkor rosszabb, ha meg torna után vagyok és pl. sokat tudok sétálni, akkor jobb.

2012. január 25., szerda

Egy lépés előre, egy lépés vissza

Közben volt egy nagy utazásom 4 repülő úttal, sok autózással, közben végig meeting-eken üléssel... így a torna hanyagolva volt, és lassan vissza is romlottak a dolgok. Igaz nem ugyanoda, hanem egy kissé más jellegű fülzúgásra.

A napokban újra elkezdtem a tornákat, és azt tapasztalom, hogy korábban a fülzúgásra nem ható izmok újra hatnak, pl. a nyak hátsó része erősíti. Más izomoknak pedig megszűnt vagy jelentősen csökkent a hatása.

Ha elfogadjuk, hogy bizonyos izmok feszülése okozza a bajt, akkor ez hihető is, hiszen nem ültem számítógép előtt, nem aludtam a saját ágyamban, így nyilván némileg tehermentesültek bizonyos izmok. A torna hanyagolása miatt viszont "visszaromlottak" mások.

Ráadásul tegnap este egyszerűen elfelejtettem használni a harapásemelőt, pedig azt még az utazás alatt is használtam. Ma határozott romlást tapasztaltam. Ez érdekes, mert a harapásemelő használata nem hozott látványos javulást, a "nem-használata" viszont hozott romlást.

A jeleg alapján egyértelműen és következetesen oda-vissza hat az izmok állapota a fülzúgásra: lassan javítja és gyorsan rontja.

Folytatom...

2012. január 15., vasárnap

Állkapocs torna - folytatás

Nagyon sok helyes testtartással és állkapoccsal (TMJ / TMD) kapcsolatos tornagyakorlatot megnéztem a Net-en, és naponta legalább 5-ször csinálom az utóbbi 3-4 napban.

A hátam és a vállam már egész jó, főleg a lökéshullám terápia után, bár reggelre azért mindig újra és újra érzek feszülést.
A nyakam is egészen jó már, recsegés-ropogás nélkül tudok minden gyakorlatot csinálni.
A fejbiccentő izom (SCM) alighanem szintén kilazult: már nem fáj, ha masszírozom, és már nem, vagy alig hat a fülzúgásra! És itt kezd izgalmas lenni:

Már csak a koponyán/koponyában lévő izmok maradtak! Tegnap és ma a korábbiakhoz képest intenzívebb állkapocs gyakorlatokat találtam:
pl. nem egyszerűen jobbra-balra mozgatom az állkapcsot, hanem kissé leengedve az állat kézzel nyomom pl. balra, és az állkapocs izmokkal igyekszem ellenállni, és persze ugyanez jobbra.

Ami most a legintenzívebben hat a fülzúgásomra, az az állkapocs előre ("menet irányba") illetve hátrafelé nyomása. Erősen hat még, ha a fejemet a tarkómnál megtámasztom a kezemmel, és nyomom hátra a fejem, aminek ellenállok a kezemmel.

Arcmasszázst is csinálok: a rágóizom masszírozása eddig teljes felületén erősen hatott a  fülzúgásra, de már 2-3 nap után csökkent a hatás, és már csak egy kisebb, közvetlenül a fül előtti résznek van komolyabb hatása.


Megkockáztatom, hogy összességében és átlagosan csökkent a fülzúgásom az utóbbi 1-2 napban. Amikor azonban visszaülök a számítógép elé, vagy lefekszek aludni este a szokásos testtartásaimban, akkor sajnos többé-kevésbé előállnak a régi állapotok. De pl. kocsiban ülve vagy sétálva már jobbnak érzem a helyzetet.

2012. január 13., péntek

Állkapocs torna

Meglepő magam számára, de eddig csak észrevételeztem, hogy a különböző állkapocs mozgások hatnak a fülzúgásomra, de nem gondoltam arra, hogy külön "kezelni" próbáljam ezt a  területet.

Pontosabban csak a harapásemelőben bíztam, ami egyéb dolgokat ugyan javított (főleg az alvást), de ennyi nap után már elég biztos, hogy önmagában a fülzúgást nem oldja meg.

Tegnap óta csinálom a TMJ tornákat, amelyek alapvető állkapocs gyakorlatok, főleg az állkapocs nyitó izmok nyújtását célozzák meg.

Nos, ma voltak csendesebb fülzúgásos pillanataim, de ilyenkor mindig azt gondolom, hogy csak bebeszélem magamnak... Meg persze pár másodperc múlva vissza is jön, főleg ha megmozdítom a fejemet.

Pár nap múlva kiderül, hogy ez mennyire jó irány.

2012. január 10., kedd

A csoda még várat

Az biztos, hogy sokkal pihentetőbb az alvás a harapásemelővel, de a kezdetben javuló fülzúgás visszaesett egy viszonylag erős szintre.

Az is igaz, hogy beindult a munka, és újra sokat ülök a számítógép előtt, és csak némi nyaktornát végzek munka közben - a vállizmaim ismét kezdenek bekeményedni.

Viszont új és lényeges elem, hogy ha erősen előre hajolok, akkor többnyire határozottan gyengül a fülzúgás. Ebből arra következtetek, hogy valamelyik izom, amely ilyenkor ellazul, felegyenesedve megfeszül még mindig kezelésre szorul.

2012. január 8., vasárnap

h.u. 2

Ma is viszonylag enyhébb fülzúgással ébredtem. Az előre hajolásra csendesedő fülzúgás élménye megint megvolt. A karom zsibbadása is sokkal enyhébb (bármi is segített rajta).

Napközben némileg visszaerősödik a fülzúgás.

A fülemben érzett nyomás sokkal inkább jelen van,mint korábban. Remélem ez a pozitív folyamat része.

2012. január 7., szombat

h.u. 1

Harapásemelő Után 1. nap:

A harapásemelőt szokni kell, de nem vészes. 1 éjszaka után korai lenne bármit is mondani (bár előtte megfordult a fejemben az, hogy akár csoda is történhetne, és egyből el is múlhatna a fülzúgás - de persze nem ez történt).

Az biztos, hogy a nyaki-, váll- és most az állkapocs izmok lazítása kapcsán a fülzúgásom egyre hullámzóbb. Kezdetben szinte semmi nem hatott rá, pláne nem csökkentette semmi. Ma reggel pl. amikor felegyenesedtem a fogmosás után, határozottan enyhébb volt, mint amikor elkezdtem.

A délelőtt folyamán halkabbnak és más tónusúnak tudtam leírni a fülzúgásomat - bár elég szubjektív dolog egy régi érzéssel összehasonlítani egy mostanit - és nagy a kísértés, hogy jobbnak érezzem, mint amilyen valójában.

Most, amikor írok, a bal fülemben ki-be kapcsol a zúgás kisebb fejmozdulatokra is.

És a bal fülemben is cicergés van az eddigi sípolás helyett! Ez mindenképpen változás, bármit jelentsen is.

2012. január 6., péntek

Helyzetkép -> mindent vagy semmit

Ha nem jön közbe semmi, akkor ma este már a harapásemelővel alszok. Minden jel szerint ennek megoldást kell hoznia. Ha ez sem oldja meg, akkor nem sok más lehetőség maradt...

Közel 2 hónapja zúg (sipol, cicereg) a fülem:
- minden elvégzett vizsgálat negatív volt
- az állkapocs izületem környékén problémák vannak, de végül erre nem történt külön vizsgálat, mert egyből megcsináltattam a harapásemelőt + a nyaki és váll izmaim be vannak/voltak feszülve

- semmilyen vitamin és tabletta nem segített
- a Xanax talán enyhítette a tüneteket, de nem biztos, hogy az volt: lehet, hogy csak kedvező testhelyzetben aludtam akkor

- a TB-s fizikoterápia semmit sem ért: 10 perc simogatásszerű masszázs (+ uh + interf.) kezelés után dúrva és fájdalmas izomcsomók maradtak...
- a lökéshullám terápia hatásos, attól lényegesen jobb állapotba kerültek az izmok
- a izmokat legjobban befolyásoló tényező az alvás minősége: előző éjszaka újra megpróbáltam a hónom alá szorított párnás verziót, és vagy ez segített, vagy szerencsém volt, de némileg jobban kipihentem magam és enyhébb zúgással ébredtem


2012. január 2., hétfő

Harapásemelő

Abban reménykedem, hogy a végső megoldás a harapásemelő lesz: ez fogja azokat az izmokat kilazítani, amiket eddig még nem sikerült: pl. ez az oldal elég részletes leírást ad (de én nem ide megyek): http://www.dentalstudio.hu/nti.html


Fogászati tünetek

   Kattogó ízület, fájdalmas rágóizmok -> kattogó izület van, fájni csak akkor fáj, amikor kattog is
   Fognyaki kopás és érzékenység -> ez van (bár ezt a helytelen fogmosásra szokták fogni)
   Kopott fogak, amelyek időről időre "kisebbednek" -> ez van, bár egyszerűen csak arra fogták, hogy sokat rágok
  Szájnyitási korlátozottság -> ezt annyira nem érzem, nekem elég amennyire kinyílik

Általános tünetek

  Fáradt ébredés, levertség -> néha előfordul, de ezt másra is lehet fogni
  Alvászavarok, éber, felületes alvás -> nem mondanám alvészavarnak, de elég éberen alszok
  Nyakfájás: kötött, merev nyak -> ez van, de eddig a számítógépezésnek tulajdonítottam
  Hátfájás -> van, de eddig a számítógépnek, helytelen testtartásnak tulajdonítottam
  Derékfájás -> mint az előző kettő
  Reggeli fejfájás -> no, ezt akár 1-2 hetenre is volt és nagyon örülnék ha ezzel megszünne
  Migrén -> nem tudom, hogy migrén-e, de sok olyan volt már, hogy nem bírtam egész nap felkelni a fejfájástól
  Karzsibbadás -> ez is jelentkezik nálam!
  Arcfájdalmak -> így konkrétan nem
  Fülzúgás -> naná, ez most a legnagyobb problémám
  Ismeretlen eredetű arcüreg fájdalmak -> máshol "szem mögötti fejfájás" néven írják, és akár hetenre többször is van



Nos, sok tünet elég általános, de így együt majdnem mind megvan. Néhánynak több oka is lehet egyszerre...

Lökéshullám terápia 2

Befizettem mégegy lökéshullám terápiára. Az izmokban lévő görcsöken valóban jól kilazítja, de a fülzugás nem kapcsolja ki egycsapásra.

Viszont ahogy lazulnak az izmok, egyre nagyobb mértékben hatnak az izomfeszülések a fülzúgásomra. Régen minimális erősödést produkált a legtöbb nyaki vagy feji izom feszítése. Most óriási változásokat hoz mind erősségben (de továbbra is inkább csak erősíti az izomfeszülés) és a jellegében: hangmagasságában vagy akár a ciripelés - sipolás váltogatásában.

Ez azt jelzi számomra, hogy errefelé kell keresni a megoldást, csak vagy nem a megfelelő, eredeti kiinduló izomfeszülés van még kezelve, vagy több idő kell (vagy mindkettő).

2012. január 1., vasárnap

Xanax 2

Kipróbáltam a 0,5 mg-os Xanax adagot: elég gyorsan fáradtnak és álmosnak éreztem magam, és átaludtam a szilvesztert, mint a bunda. Legalább 10 órát: ilyen hosszút nem aludtam, mióta fülzúgásom van. És a nyakam, hátam sem fájt reggel. Reggel és délelőtt a 0,25 mg-is adaghoz hasonló mértékben csökkent le a fülzúgás, kb. ebéd után  kezdett újra erősödni.

Tehát a Xanax valóban tompítja a fülzúgást, de a tudatot is. Én remélem, hogy ehhez az állítólagos izomlazító hatásának van köze. Egyelőre nemtervezem, hogy többet bevegyek a Xanax-ból, hanem megyek harapásemelőt csináltatni.