2011. december 31., szombat

Xanax

Az SCM + TMJ elmélet folyományaként olvastam, hogy a Xanax enyhíthet a panaszokon, de magyar nyelvű fórumokon is írták, hogy néha felírják és segít. A probléma az, hogy tartósan szedni nem jó ötlet, mert addiktív és kábító hatású.

Én csak egy 0,25 mg-os tablettát vettem be tegnap este. Ez "bébi adag" az orvos szerint. Negatív hatását nem tapasztaltam. Túl pörgős nem vagyok, de ebben a nyomott időjárásban és évvégi semmittevésben ez egyébként is benne van. A fülzúgás mintha valóban enyhébb és más tónusú lenne.

Ma este megpróbálok majd 0,5 mg-ot hogy fokozza-e a kedvező hatásokat. És akár segít, akár nem, többet nem is nagyon szeretnék bevenni. Ha nem segít akkor azért, ha segít, akkor meg az SCM + TMJ elmélet igazolását látom benne, és ezen izmok módszeres ellazítása lesz a cél.

2011. december 29., csütörtök

SCM + TMJ

SCM = Sternocleidomastoid = fejbiccentő izom: ez már volt napirenden: masszíroztam, de hírtelen javulást ez nem hozott. A lökéshullám terápia után úgy érzem, hogy már elég laza, de a felső végeinél, a koponya alatt mintha lenne mindkét oldalon egy-egy merev, csomós pont. Ezeknek újra nekiesek.

TMJ = Temporomandibular joint (disorder) = állkapocsizület (rendellenesség): ez okozhat fülzúgást, de nincs elsődleges állkapocs izületi fájdalmam, ezért ez eddig többször el lett vetve. Most megint előjött a fejfájásom, és ezzel az elsődleges állkapocs fájdalmat kivéve az összes TMJ tünet fennáll nálam:
- szem mögötti fejfájás
- rágás közben recsegő hang
- nyomás érzés a fülben
- nyomás kifejtése az állkapocsra modulálja a fülzúgást
- nyak és váll izom problémák
- a panoráma röntgen alapján a fogorvos is kijelentette hogy van TMJ problémám, csak "nem számít", mert nem fáj

-----------------------------

Most találtam olyan leírásokat, amelyek szerint az SCM feszülése TMJ problémákat okozhat (tehát nem feltétlenül az izület gyullad be elsődlegesen).

Az SCM és a TMJ külön-külön is okozhat fülzúgást. A kettő együtt SCM -> TMJ -> fülzúgás relációban a legvalószínűbb megoldás most számomra. (És ez az összes eddigi tapasztalatommal is összehangban van alapvetően).

Tehát folytatom az SCM masszázst és végzek állkapocs gyakorlatokat is - aztán meglátjuk.

Orvosok

Magával a fülzúgással összemérhető probléma az orvosok tudatlansága és hozzáállása: ma visszamentem a reumatológiára, ahol legalább hetedszer történt meg velem, hogy bár az orvos nem tudott segíteni, mereven elutasította, hogy bármilyen ötletem segíthetne a probléma megoldásában, és közölte, hogy legtöbbször úgysem lehet megtalálni az eredetét.

Megint előjött, hogy a vizsgálatok drágák... és hiába mondtam, hogy akkor megcsináltatom én saját pénzemen, csak segítsem, hogy merre induljak az ötletemmel: ilyenkor mindig kibújik belőlük, hogy ők az okosabbak ("istenek"), akik ha azt mondják, hogy egy vizsgálatnak nincs értelme, akkor ne is merjek arra gondolni, hogy megcsináltatom.

Gondolom sok embernek elvették már így a kedvét, de nekem nem!

2011. december 28., szerda

Lökéshullám terápia

Mivel továbbra is nyaki izmok merevsége, esetleges izomcsomói az első számú gyanusítottam, elmentem egy sportorvoshoz. Úgy gondoltam, hogy ő lehet az, aki elsődlegesen az izmokkal tud foglalkozni, és véletlenül az is kiderült, hogy a trigger point témában különösen otthon van (http://en.wikipedia.org/wiki/Trigger_point).

Ezek egyfajta akupresszúrás (nem akupunktúrás - amiben én nem hiszek) pontok. Végignyomkodta őket, és olyanokat talált, hogy könnybe lábadt a szemem a megnyomásukra.

Ezután egy lökéshullámos készülékkel elég keményen megdolgozta ezeket a pontokat. Nos, a készülék igencsak hangos volt, a kezelés pedig nem éppen kellemes - és a végén erősebb de más tónusú lett a fülzúgásom, órák múlva is.

Egyelőre ez nem vette el a kedvemet, ezeket az izomgörcsöket muszáj feloldani - és remélem, hogy a fülzúgás romlás csak átmeneti, a javulást megelőző állapot.

Fizikoterápia 2

Eddig 7-szer voltam masszázs + ultrahang + interferencia kezelésen. A nyakam az sokkal jobb lett: alig recseg a mozdulatokra.

A fülzúgásra viszont sajnos nem gyakorolt drámai hatást: amikor fekszek és masszíroznak, akkor jobb, de utána visszaáll az eredeti állapot. Egy picit hasonló a helyzet az ultrahanggal is. Az interferenciának meg semmi hatását nem érzem.

2011. december 26., hétfő

Gerinctorna

Az alvási problémák és tornagyakorlatok kapcsán az a sejtésem, hogy vagy a nyaktól lejjebb, a gerinc környékén lehet a probléma, esetleg globális a gerinc teljes, beleértve a nyaki szakasza is problémás.

Az tény, hogy kisebb gerincferdülésem van, és régebben a derekam is sokat fájt. Csináltam pár gerinc tornáztató gyakorlatot a földön fekve, és ezek is hatottak a fülzúgásomra. Némelyik kicsit enyhítette is. Persze ezek közben akár a földön volt a fejem, akár elemeltem, a nyakam végig dolgozott, feszült, ezért elválasztani nem igazán lehet.

Alvási pozíció 3

Az előző próbálkozásom, hogy oldalt fekszem és a párna menjen a fej és a nyak közé is nem igazán jött be, borzasztó éjszakán volt. Ezzel az elvvel nincs baj szerintem, csak most a vállam feszült, és talán más izmok is, és a párna sem volt elég magas.

Tegnap lefekvés előtt több párna elrendezést teszteltem úgy, hogy a párom lefényképezett és a fényképek alapján próbáltam megállapítani, hogy lesz a gerincen is egyenes meg a nyakam is egyvonalban vele.

Az anatómiai kialakítású memory foam-os párna alá kellett mégegy vékony párna, hogy elég magas legyen, egy harmadik nagy párnát pedig a hátamhoz raktam, hogy félig az oldalamon és picit hátrafelé dőlve is stabilan feküdjek. Ez most egy tűrhető éjszaka volt.

Viszont a feszülés érzés a nyakamról átment a trepézizom hátközepi részére. De ez is csak azt erősíti, hogy valamiféle izomfeszülési probléma lehet a háttérben.

2011. december 25., vasárnap

Hőterápia 2

Próbálkoztam Nicoflex kenőccsel a nyakamra. Ez a kapszaicin tartalma révén erős hőérzetet kelt. Elég kellemetlen volt önmagában is, de a fülzúgás is csak erősödött.

Viszont a forró zuhany (ami annyira forró hogy azért még jó legyen), azt enyhítőleg hat a fülzúgásra. Igaz, a vízcsobogás mint hangterápia önmagában is kedvező.

2011. december 23., péntek

Nootropil tabletta

Nekem nagyon gyanús a Nootropil tabletta.Mi van akkor, ha ez történt:

- a fejbiccentő izom miatt sípolni kezdett a jobb fülem
- egy hét múlva elkezdtem kapni a Nootropil infúziót 5 napon át
- a fülcsengés átment ciripelésbe - szerintem a Nootropil nem csinált semmit, csak a nyakam kezdett helyrejönni vagy máshogy állni
- az infúzió után elkezdtem szedni a Nootropil tablettát: mivel elfelejtették közölni, hogy csak reggel és délben szabad bevenni, én estére vettem be, és éjszaka iszonyú erővel elkezdett a bal (másik) fülem sípolni
- azóta reggel és délben szedem a Nootropilt, és kezdetben csak alkalmanként, mostanában szinte folyamatosan sípol a bal fülem, miközben a jobb ciripel, ritkán duóban sípol a ballal

Talán az izom eredetű fülzúgást a Nootropil megfejelte egy gyógyszer eredetűvel?

A Nootropilt a fül-orr-gégén írták fel. A neurológián már elsőre is csodálkoztak, amikor elmondtam, hogy Nootropil + Betarevin egyszerre megy nálam: "Mind a kettő? - kérdezték"

Amikor tegnap visszamentem a Neurológiára és elmondtam a fentieket, akkor egyből azt mondták, hogy hagyjam el a Nootropilt és szedjem tovább a Betarevint.

Megjegyzés: a Nootropil zajártalom esetén szokott segíteni, nekem az meg nem volt.

--

Revízió: azóta sem szedem. Az elhagyás hatását nehéz megmondani: óriási változások vannak: néha jobb, néha rosszabb - de mindig a testhelyzettől függ.

Alvási pozíció 2

A fejbiccentő izom (= SCM = Sternocleidomastoid Muscles) elmélet kapcsán kutattam az ennek megfelelő alvási pozíció után.

Ezt a könyvet találtam, olvasható a Google Books-on: http://books.google.hu/books?hl=hu&id=M2_05XhAfmwC&q=Sternocleidomastoid#v=snippet&q=Sternocleidomastoid&f=false

Bár háton aludni úgysem tudok, de azt sem mindegy hogy csinálja az ember: ha oldalra bicsaklik a fej, akkor az sem jó. Speciális párnát ajánlanak hozzá.

Az oldalfekvésnél azt hangsúlyozzák, hogy a fej és a váll közé kell betenni a párnát.Nos, az elmúlt éjszaka próbáltam ezt követni, és némileg jobb volt az éjszaka, erős sípolás nem volt, csak tompább. Ezt folytatom.

A "Neck crisis" könyv ajánlotta azt a trükköt, hogy egy ásványvizes palackba meleg vizet töltünk, és a hátunkra fekszünk párna nélkül úgy, hogy a palack a nyakunk alatt van, és a nyak természetes görbületét próbálja visszaállítani. Ezt nem alváshoz, hanem napi gyakorlatként ajánlják. Én az előbb feküdtem így fél órát, és közben a fejbiccentő izom érezhetően laza volt, és szinte elmúlt a fülzúgás!!! (Amihez hozzájárulhatott, hogy közben zenét hallgattam).
Amikor felkeltem, akkor visszajött a fülzúgás, elég erősen :(

Egyelőre a fejbiccentő izom megfelelő nyomnak tűnik...

Pajzsmirigy hormonok

Megvan a vérvizsgálat eredménye is: a pajzsmirigy hormonokkal is minden rendben van nálam.

2011. december 22., csütörtök

SCM: Sternocleidomastoid Muscles

A következő reménységem az SCM masszázs. Ez az izom a koponyán tapad, nagyon közel ahhoz, ahol a hallószervek vannak (bár azok a koponyán belül vannak, az izom meg kívül): http://en.wikipedia.org/wiki/Sternocleidomastoid_muscle

A korábbi nyaki izmok feltérképezése során erre nem vetült gyanú, merthogy olyan cifrán mozog, hogy külön mozgatni nagyon nehéz. De konkrétan összefüggésbe szokták hozni a fülzúgással. Gyorsan megvettem ezt a könyvet: http://www.julstro.com/about_PFL.html

Amikor sikerül megfelelően felfelé nyomnom ennek az izomnak a koponya végi tapadási területét, akkor pillanatokra kihagy a fülzúgás! Eddig semmilyen módon nem tudtam még elérni ezt.

Ennek az izomnak a masszírozása, nyújtása elég macerás: ha pl. a bal vállamra hajtom a fejem és az államat a jobb vállam felé fordítom, akkor a jobb oldali SCM 2 ujjal megfoghatóvá válik. Hangsúlyozzák, hogy a koponyához minél közelebb kell megfogni, és 30 másodpercig nyomni, masszírozni. Baromira fáj, ezt előre le is írták. Lentebb menni nem vagy nagyon óvatosan szabad, mert ott már egy artéria is megy, azt nem szabad elszorítani.
A masszírozás szintén hat a fülzúgásra, bár ilyenkor inkább csak modulálja. Utána viszont tényleg mintha enyhébb lenne - de nem akarom elkiabálni, mert még csak tegnap este óta csinálom, pár alkalommal - és tényleg elég kellemetlen. De folytatni fogom!

Neurológia: ennyi

Most mentem vissza a neurológiára a BAEP, BLINK + MR Angio leletekkel. Ők is csak széttárták a kezüket: szervi eltérés nincs, ők már csak a fehér zaj generátort tudják javasolni - és ezt ott 3-an bírták kiokoskodni.

A carotis dopplert egy maszek neurológusnál csináltattam, de annak idején ő is csak annyit tudott mondani, hogy ő nem lát eltérést, simán csak ne figyeljek a fülzúgásra, és akkor majd elfelejtem.

Ezek után a neurológusokkal is végeztem...

2011. december 21., szerda

Nyaki izmok

Szisztematikusan végigmentem a nyaki izmokon ennek alapján: http://en.wikipedia.org/wiki/Table_of_muscles_of_the_human_body:_Neck

Bár egy-egy izmot külön mozgatni nem mindig egyszerű, vagy nem is mindig lehetséges, de én erre jutottam:

- a nyak hátsó részén lévő izmok használata, pl. balra-jobbra nézés, bal váll-jobb vállra hajtva a fejemet, minimális mértékben változik a fülzúgás.

- a nyak első részén lévő izmok közül a platysma nevű megfeszítése határozottan és nagy mértékben növeli a fülzúgást. pl. a száj széthúzása, a nyaki bőr meg megfeszítése, illetve a nyelv erőteljes kinyújtása (amit nem lehet a platysma megfeszítése nélkül csinálni)

Érdekes, hogy a platysma az arcideggel van kapcsolatban (7-es számú), amely egy ponton nagyon közel megy a hallóideghez (8-as számú). Sajnos lehet, hogy ez tényleg csak arra jó, hogy az _erősödést_ magyarázza, de nem az eredete a fülzúgásnak.

Viszont megfigyeltem, hogy a masszázs bár jót tesz a nyakamnak, a fülzúgásra csak addig és azáltal hat, hogy ott hason kell feküdni. Ezt erősíti, hogy ha itthon hason fekve olvasok, akkor is enyhül a fülzúgás.

Pajzsmirigy ultrahang

Lassan nem marad már, amit nem vizsgáltattam meg. A pajzsmirigyet is szokták összefüggésbe hozni a fülzúgással, így elmentem egy ultrahangos vizsgálatra, amely teljesen normálisnak találta.

Vérvétel is volt, a hormonok ellenőrzésére - annak remélhetőleg péntekre meglesz az eredménye.

2011. december 20., kedd

Neck Crisis - a könyv

Ideért a könyv Kanadából. Előtte próbáltam lebeszélni magamat arról, hogy csodát várjak tőle, ami részben sikerült, így nem csalódtam nagyot.

Az első 400 oldalon nem sok mindenre használható: leír sok mindent, néhol belekeveri a politikát meg mindenfélét. Korrektül hangsúlyozza, hogy elsőnek végig kell járni az orvosokat és ki kell zárni daganatokat és egyéb elváltozásokat.

Mindenképpen kell a nyaktorna, és az egyetlen új elem, és szerinte a kulcs egyfajta akupresszúra: a nyakon a megfelelő pontokat kell erősen nyomni, naponra elosztva akár fél órát is, hónapokon keresztül.

Hát... veszíteni valóm nincs. Eredetileg kis golyókban végződő sima "kézi masszírozókat" ajánl, de erre rákeresve csak elektomos kütyüket találtam. Van egy Jacknobber nevű eszköz, amelynek kb. ugyanez, csak egy eszköznek van 4 nyúlványa. Na, ezt sem tudtam hírtelenjében megrendelni Magyarországon. Végül az Amazon UK-ról rendeltem egy utánzatot. Igaz, hogy 4-szer annyi a szállítási költség, mint a cucc ára, de elvileg karácsony előtt itt lesz.

Megjegyzem, van pár ellentmondásos állítás a könyvben: pl. nekimegy az amalgámot használó fogorvosoknak. Az amalgám problémát már ezerszer cáfolták, de azért még bennem is felébred a kétség: a nyáron kiszedettem az összes amalgám tömésemet, de 1 fogamat az orvos szerint csak amalgámmal lehetett jól megcsinálni, ezért mégis maradt egy ilyen tömésem...

Az alvásról is az ellenkezőjét mondja: párnát eldobni, és félig hason, félig oldalt pozícióban kell aludni szerinte.

Alvási pozíció

Most a megfelelő alvási pozícióra is igyekszem nagyobb hangsúlyt fektetni. Bizony, én is "elkövettem" a nyak számára a lehető legrosszabbat, a (félig)hason fekvést. Amúgy leginkább csak az oldalamon fekve tudok aludni, de többnyire az egyik karomat a fejem alá teszem.

Az ideális oldalfekvő pozíció érdekében gyorsan vettem egy jó nagy párnát pluszban, hasonlóan ahhoz, ahogyan ez a videó is mutatja: http://youtu.be/Rv5NAMbECaw

Az első éjszaka tapasztalata vegyes: fekvéskor mintha rosszabb lett volna a fülzúgás, bár ez az előző nap hatása is lehet. Reggel viszont kipihentebb voltam, és utána az átlagosnál nagyobb a hullámzás a fülzúgás erejében, de talán vannak kicsit jobb időszakok is.

Mindenesetre ez biztosan követendő út, akár segít a fülzúgáson, akár nem.

2011. december 19., hétfő

Fizikoterápia

Ma elkezdtem a 10 napos fizikoterápiát: masszázs + ultrahang + interferencia (ez kb. az izmok elektromos ingerlését takarja)

Az első alkalom alatt és után a korábbi masszázsokkal kapcsolatos tapasztalatok folytatódtak: ide-oda változik: hol szinte elhallgat, hol felerősödik, hol csak egy oldalt szól, hol mindkettő. De a végén kb. ugyanott tartok, mint amikor elkezdtük.

Viszont ez egy folyamatos és tartós kezelés lesz. Reménykedem, mert már más lehetőség nem nagyon maradt...

MR A (MR angio)

Megvan az MR angio eredmény. A végkövetkeztetés az, hogy "értékelhető fokú szűkület nem igazolható".

Ugyanakkor van néhány érdekes szó a részlezetésben, ezzel még visszamegyek a neurológiára. Pl. "balra konvex ívet ír le", "kissé kanyargósak", stb.

- revízió: akárhogyis, ez negatív lelet. Többször rákérdeztem, hogy a nyak rendellenes állása nem lehet-e összefüggésben a fentiekkel, de cáfolják, és azt hajtogatják, hogy mindenkinek más az erezete, ebből semmi nem következik

2011. december 15., csütörtök

1 hónap

1 hónapja zúg a fülem (tudom, sokaknak évekig, évtizedekig)

Ezalatt jobb oldali dominanciából 2 oldali lett (bár a 2 oldalon nem egyforma hangot hallok: jobbra ciripel, balra sípol).

Voltam 22-szer orvosnál vizsgálaton, felülvizsgálatom, kezelésen (úgy, hogy az 5 napos infúziót 1-nek számoltam, és a bölcsesség fog húzást a 8-szori seb ellenőrzéssel és tisztítással is 1-nek számoltam)

Elköltöttem 2-3 minimálbért vizsgálatokra, gyógyszerekre, eszközökre, stb.

Az derült ki, hogy tulajdonképpen makkegészséges vagyok - csak éppen zúg a fülem. Illetve én hajtogatom, hogy a nyakam nem jó: merev, recseg, ropog.

A jövő héttől fizikoterápia, illetve akkorra itt kellene lennie a "Neck crisis" könyvnek is. Ezekben reménykedek.

Tinnitus Miracle

Amíg a következő lépésekre kell várnom, megosztom ezt az epizódot:

Megvettem ezt a könyvet: http://tinnitusmiracle.com de nagy csalódás volt. Az 5 lépésből 3 majdnem ugyanaz: diéta, immunrendszer erősítés és méregtelenítés. A maradék kettő a TRT (Tinnitus Retraining Therapy) és a hipnózis.

Felháborodásomban visszaköveteltem a könyv árát és vissza is kaptam. Ez is lezárva.

2011. december 13., kedd

Nyaktorna

Legalább egy hete már magamtól is nyaktornázok, de kiderült, hogy egy dolgot nem lett volna szabad: hátraszegezni a fejet. Azt mondják, hogy ez rontja a vérellátást. Viszont az össze többi jobbra-balra, egyik oldal -  másik oldal, le - fel (de nem hátra) mozgások jók és kellenek.

Remélem, hogy ha a hátraszegést kihagyom, lesz majd hatása...

Nyaki RTG

Megvan a nyaki RTG lelet: egy pici mész itt, egy pici kopás ott, de semmi komolyabb eltérés.

Szubjektíve viszont recseg-ropog, amikor bizonyos mozgásokat végzek.

2011. december 12., hétfő

BAEP, BLINK

Átestem BAEP és BLINK vizsgálatokon, amelyek az agytörzsi funkciókat vizsgálják, de ez is normál eredményt hozott.

2011. december 11., vasárnap

Hőterápia

Néhány 10 perces infralámpás melegítés a nyakamon nem sok változást hozott, de jól esett.

Ezen felbátorodva vettem thermocare-t a nyakamra, de az éjszaka közepén erős fülzúgásra ébredtem és levettem. Ez nem jött be...

2011. december 9., péntek

Memory foam párna

Vettem memory foam párnát. Ez úgy tűnik valamennyire enyhíti a fülzúgást, éjszaka egész tűrhetően alszok és viszonylag alacsony fülzúgás szinttel ébredek.

2011. december 7., szerda

Neck Crisis

http://www.silencetinnitus.com/ringing_in_the_ear.htm

Ez a könyv nagyon hasonlókat mond, mint amit én tippelek, és megoldást is ígér. Lehet, hogy átverés, de megrendeltem. Kb. 2 hét, amíg ideér...

Masszázs

Elkezdtem masszázsra járni:

Véletlenül egy nyirokmasszázzsal foglalkozót fogtam ki: érdekes, hogy masszázs közben néha beindul a zúgás még a bal fülemben is (ez már hamarabb kezdődött), néha meg elmúlik a jobb fülemből is. De a végén kb. ugyanúgy, vagy minimálisan enyhébb tünetekkel állok fel.

Sajnos az biztos, hogy nem olyan egyszerű, hogy csak meg kell masszírozni valahol, és elmúlik...

+

Voltam egy igazi gyúros masszázson is (focistákat is gyúr a masszőr). Egyelőre nincs változás, de 1 alkalom után nem is vártam.

+

Ha ülök, akár a gép előtt, akár a kocsiban, és kénytelen vagyok egy irányba tartani a fejemet, akkor mindig rosszabbodik.
Ha járkálok, akkor gyakran, de nem mindig, jobb egy kicsit.

Fül-orr-gége: ennyi

3 fül-orr-gégésszel jártam végig ezt:

- belenéz a fülembe: semmi
- hallásmérést (esetleg plusz emisszió vagy nyomás mérést is) végeztet
  (ami 4000 Hz-ig jó, utána 8000 Hz-en a mélybe zuhan - mert csak ennyit mérnek (házilagosan mérve elég érdekes görbém van 4000 Hz felett)
- MRI-re küld vagy eredményét kérdezi

Széttárja a kezét: "ez az a 90% ahol nem tudjuk az okát".

Elmondom, hogy a (nyugati) tudomány ismer olyat, hogy somatic tinnitus és az én tüneteim illenek rá, és csak arra illenek. Meg hogy a nyakam környékén kellene keresni baj forrását.
Erre mosolyognak és kételkednek...

A füll-orr-gégészekkel végeztem.

2011. december 2., péntek

MRI

Holnap MRI, hogy ki legyen zárva az ödéma, daganat, akármi.

- revízió: az MRI semmi rendelleneset nem mutat: nincs duzzanat, daganat, semmi, ami nyomná az ideget vagy bármit bajt okozna.

Somatic tinnitus ??? !!!

Az összes eddigi leírt és le nem írt tünetemet megmagyarázza ez:

http://web.mit.edu/hst.722/www/Topics/DCN/Levine99.pdf

Lehetséges, hogy az évtizedes számítógépes munka során megmerevedett, néha elfeküdt nyakam miatt az agytörzsben az idegek elkezdtek fals jeleket adni.

A konditerem azért ront rajta, sőt, hozta elő a másik oldalon is, mert ott meg túlerőltettem.

Ha jól értem, akkor az agytörzs "elhangolódását" nem állítja helyre egy sima nyakmasszázs, vagy esetleg csak az első pár napban.

Így végülis az eléggé általános "az agy fantom hangokat hall" magyarázathoz hasonlót kapunk, de számomra lényeges különségek:

- nem az agykéreg kelti a fantom zajokat valamiféle zaj vagy hallószervi hatásra
hanem:
- az agytörzsnek a fej és állkapocs helyzetét is felhasználó korrekciós központja zavarodik meg

Zajártalom nem ért, nyaki panaszaim viszont vannak.

Ráadásul a somatic tinnitus legfőbb ismertető jelei: a fej lefelé nyomására, az állkapocs vagy akár a nyelv mozgatására változik a fülzúgás hangja (de nem szűnik meg) - nálam fennáll.

Sajnos úgy látom, hogy ezt Magyarországon nem igazán ismerik, nem foglalkoznak vele.

2011. december 1., csütörtök

Bölcsességfog

Néhányab összefüggésbe hozzák a fogászati, főleg bölcsességfog problémákat a fülzúgással.

Eleinte hihető volt: a jobb felső bölcsesség fogam beszorult, és jobb oldalon zúg a fülem.

Közben a baloldalon is elkezdett zúgni, de mivel más bajokat is okozhat a bölcsesség fog, ezért kiszedettem.

Nos, semmi változás.