2012. január 30., hétfő

Torna

A torna előtt illetve mellett fontosak a következők:

- megfelelő alvási pozíció kialakítása (erről írtam korábban)
- ülőmunka esetén a megfelelő ülési pozíció kialakítása
- ha szükséges vagy felmerül a gyanú, akkor éjszakai harapásemelő alkalmazása
- adott esetben az izomcsomók "feloldása" lökéshullám terápiával
- (sport) masszázs
- helyes testtartás kialakítása

Én ezeket csinálom rendszeresen:

- helyes testtartás felvétele pl. fal vagy ajtófélfa mellett: a fejnek a falhoz kell érnie úgy, hogy az állat nem emeljük fel 
- vállak helyes tartása, tornáztatása: egyszerű trükk, ha a karunkat magunk mellé engedjük, és a tenyerünket kifelé fordítjuk (15 másodperc) - ez a vállakat normál helyzetbe kényszeríti. Plusz csinálok vállkörzéseket

Nyak: alapvetően én nyújtani szoktam, 15 másodpercig tartva a pozíciókat
- balra nézni, jobbra nézni
- ball vállra hajtani, jobb vállra hajtani a fejet
- állat a mellkasra hajtani
- a fejet a test elé tolni (mint a galambok :) )
- balra és fel ill. jobbra és fel nézni
- kezek a tarkóra és hátrafelé feszíteni a fejet (kézzel ellentartani)
- SCM masszázs 

Állkapocs és környéke (15 másodperc, de nekem az sok, 5 másodpercenként szünetet tartok):
- állkapocs lefelé feszítése (ehhez mindig azt javasolják, hogy a nyelv hegye a szájpadláson legyen közben)
- állkapocs előre tolása (az alső állkapocs a felső ajaknál kijjeb kerül)
- állkapocs balra és jobbra tolása (ezt csináltam úgy is, hogy kézzel ellentartottam, de túl megterhelőnek találtam)
- állkapocs lefelé nyomása úgy, hogy az öklünkkel ellentartunk
- állkapocs masszázs úgy, hogy kb. a fül felső részétől (ahol az állkapocs a koponyával találkozik) a fül aljáig (ahol az állkapocs szöglete van), tehát fentről le mozdulatokkal simítom 1-2 ujjal
- az állkapocs szögletének masszírozása a nyak felé illetve a nyaktól a fül felé irányban
+ Egyébként a homlokom és az állam masszírozása is bejátszik a fülzúgásba...

Kíváncsi lennék, hogy kinél minek van szerepe és milyen változást észlel.
Kb. a lökáshullám terápiáig nekem érezhető ugyan, de minimális volt az izmok okozta fülzúgás változás. Azóta viszont sokkal határozottabb a hatás, és a fentiek után sokkal enyhébb volt a zúgás. Aztán egy utazás miatt 4 napot kihagytam, és visszaromlottam. Most egy hete újra csinálom, és megint érezhető a javulás. Teljesen meg nem szűnt, de sokkal elviselhetőbb. Akár napközben is érzékelhető: ha sokat ülök, vagy más esteledik, akkor rosszabb, ha meg torna után vagyok és pl. sokat tudok sétálni, akkor jobb.

2012. január 25., szerda

Egy lépés előre, egy lépés vissza

Közben volt egy nagy utazásom 4 repülő úttal, sok autózással, közben végig meeting-eken üléssel... így a torna hanyagolva volt, és lassan vissza is romlottak a dolgok. Igaz nem ugyanoda, hanem egy kissé más jellegű fülzúgásra.

A napokban újra elkezdtem a tornákat, és azt tapasztalom, hogy korábban a fülzúgásra nem ható izmok újra hatnak, pl. a nyak hátsó része erősíti. Más izomoknak pedig megszűnt vagy jelentősen csökkent a hatása.

Ha elfogadjuk, hogy bizonyos izmok feszülése okozza a bajt, akkor ez hihető is, hiszen nem ültem számítógép előtt, nem aludtam a saját ágyamban, így nyilván némileg tehermentesültek bizonyos izmok. A torna hanyagolása miatt viszont "visszaromlottak" mások.

Ráadásul tegnap este egyszerűen elfelejtettem használni a harapásemelőt, pedig azt még az utazás alatt is használtam. Ma határozott romlást tapasztaltam. Ez érdekes, mert a harapásemelő használata nem hozott látványos javulást, a "nem-használata" viszont hozott romlást.

A jeleg alapján egyértelműen és következetesen oda-vissza hat az izmok állapota a fülzúgásra: lassan javítja és gyorsan rontja.

Folytatom...

2012. január 15., vasárnap

Állkapocs torna - folytatás

Nagyon sok helyes testtartással és állkapoccsal (TMJ / TMD) kapcsolatos tornagyakorlatot megnéztem a Net-en, és naponta legalább 5-ször csinálom az utóbbi 3-4 napban.

A hátam és a vállam már egész jó, főleg a lökéshullám terápia után, bár reggelre azért mindig újra és újra érzek feszülést.
A nyakam is egészen jó már, recsegés-ropogás nélkül tudok minden gyakorlatot csinálni.
A fejbiccentő izom (SCM) alighanem szintén kilazult: már nem fáj, ha masszírozom, és már nem, vagy alig hat a fülzúgásra! És itt kezd izgalmas lenni:

Már csak a koponyán/koponyában lévő izmok maradtak! Tegnap és ma a korábbiakhoz képest intenzívebb állkapocs gyakorlatokat találtam:
pl. nem egyszerűen jobbra-balra mozgatom az állkapcsot, hanem kissé leengedve az állat kézzel nyomom pl. balra, és az állkapocs izmokkal igyekszem ellenállni, és persze ugyanez jobbra.

Ami most a legintenzívebben hat a fülzúgásomra, az az állkapocs előre ("menet irányba") illetve hátrafelé nyomása. Erősen hat még, ha a fejemet a tarkómnál megtámasztom a kezemmel, és nyomom hátra a fejem, aminek ellenállok a kezemmel.

Arcmasszázst is csinálok: a rágóizom masszírozása eddig teljes felületén erősen hatott a  fülzúgásra, de már 2-3 nap után csökkent a hatás, és már csak egy kisebb, közvetlenül a fül előtti résznek van komolyabb hatása.


Megkockáztatom, hogy összességében és átlagosan csökkent a fülzúgásom az utóbbi 1-2 napban. Amikor azonban visszaülök a számítógép elé, vagy lefekszek aludni este a szokásos testtartásaimban, akkor sajnos többé-kevésbé előállnak a régi állapotok. De pl. kocsiban ülve vagy sétálva már jobbnak érzem a helyzetet.

2012. január 13., péntek

Állkapocs torna

Meglepő magam számára, de eddig csak észrevételeztem, hogy a különböző állkapocs mozgások hatnak a fülzúgásomra, de nem gondoltam arra, hogy külön "kezelni" próbáljam ezt a  területet.

Pontosabban csak a harapásemelőben bíztam, ami egyéb dolgokat ugyan javított (főleg az alvást), de ennyi nap után már elég biztos, hogy önmagában a fülzúgást nem oldja meg.

Tegnap óta csinálom a TMJ tornákat, amelyek alapvető állkapocs gyakorlatok, főleg az állkapocs nyitó izmok nyújtását célozzák meg.

Nos, ma voltak csendesebb fülzúgásos pillanataim, de ilyenkor mindig azt gondolom, hogy csak bebeszélem magamnak... Meg persze pár másodperc múlva vissza is jön, főleg ha megmozdítom a fejemet.

Pár nap múlva kiderül, hogy ez mennyire jó irány.

2012. január 10., kedd

A csoda még várat

Az biztos, hogy sokkal pihentetőbb az alvás a harapásemelővel, de a kezdetben javuló fülzúgás visszaesett egy viszonylag erős szintre.

Az is igaz, hogy beindult a munka, és újra sokat ülök a számítógép előtt, és csak némi nyaktornát végzek munka közben - a vállizmaim ismét kezdenek bekeményedni.

Viszont új és lényeges elem, hogy ha erősen előre hajolok, akkor többnyire határozottan gyengül a fülzúgás. Ebből arra következtetek, hogy valamelyik izom, amely ilyenkor ellazul, felegyenesedve megfeszül még mindig kezelésre szorul.

2012. január 8., vasárnap

h.u. 2

Ma is viszonylag enyhébb fülzúgással ébredtem. Az előre hajolásra csendesedő fülzúgás élménye megint megvolt. A karom zsibbadása is sokkal enyhébb (bármi is segített rajta).

Napközben némileg visszaerősödik a fülzúgás.

A fülemben érzett nyomás sokkal inkább jelen van,mint korábban. Remélem ez a pozitív folyamat része.

2012. január 7., szombat

h.u. 1

Harapásemelő Után 1. nap:

A harapásemelőt szokni kell, de nem vészes. 1 éjszaka után korai lenne bármit is mondani (bár előtte megfordult a fejemben az, hogy akár csoda is történhetne, és egyből el is múlhatna a fülzúgás - de persze nem ez történt).

Az biztos, hogy a nyaki-, váll- és most az állkapocs izmok lazítása kapcsán a fülzúgásom egyre hullámzóbb. Kezdetben szinte semmi nem hatott rá, pláne nem csökkentette semmi. Ma reggel pl. amikor felegyenesedtem a fogmosás után, határozottan enyhébb volt, mint amikor elkezdtem.

A délelőtt folyamán halkabbnak és más tónusúnak tudtam leírni a fülzúgásomat - bár elég szubjektív dolog egy régi érzéssel összehasonlítani egy mostanit - és nagy a kísértés, hogy jobbnak érezzem, mint amilyen valójában.

Most, amikor írok, a bal fülemben ki-be kapcsol a zúgás kisebb fejmozdulatokra is.

És a bal fülemben is cicergés van az eddigi sípolás helyett! Ez mindenképpen változás, bármit jelentsen is.

2012. január 6., péntek

Helyzetkép -> mindent vagy semmit

Ha nem jön közbe semmi, akkor ma este már a harapásemelővel alszok. Minden jel szerint ennek megoldást kell hoznia. Ha ez sem oldja meg, akkor nem sok más lehetőség maradt...

Közel 2 hónapja zúg (sipol, cicereg) a fülem:
- minden elvégzett vizsgálat negatív volt
- az állkapocs izületem környékén problémák vannak, de végül erre nem történt külön vizsgálat, mert egyből megcsináltattam a harapásemelőt + a nyaki és váll izmaim be vannak/voltak feszülve

- semmilyen vitamin és tabletta nem segített
- a Xanax talán enyhítette a tüneteket, de nem biztos, hogy az volt: lehet, hogy csak kedvező testhelyzetben aludtam akkor

- a TB-s fizikoterápia semmit sem ért: 10 perc simogatásszerű masszázs (+ uh + interf.) kezelés után dúrva és fájdalmas izomcsomók maradtak...
- a lökéshullám terápia hatásos, attól lényegesen jobb állapotba kerültek az izmok
- a izmokat legjobban befolyásoló tényező az alvás minősége: előző éjszaka újra megpróbáltam a hónom alá szorított párnás verziót, és vagy ez segített, vagy szerencsém volt, de némileg jobban kipihentem magam és enyhébb zúgással ébredtem


2012. január 2., hétfő

Harapásemelő

Abban reménykedem, hogy a végső megoldás a harapásemelő lesz: ez fogja azokat az izmokat kilazítani, amiket eddig még nem sikerült: pl. ez az oldal elég részletes leírást ad (de én nem ide megyek): http://www.dentalstudio.hu/nti.html


Fogászati tünetek

   Kattogó ízület, fájdalmas rágóizmok -> kattogó izület van, fájni csak akkor fáj, amikor kattog is
   Fognyaki kopás és érzékenység -> ez van (bár ezt a helytelen fogmosásra szokták fogni)
   Kopott fogak, amelyek időről időre "kisebbednek" -> ez van, bár egyszerűen csak arra fogták, hogy sokat rágok
  Szájnyitási korlátozottság -> ezt annyira nem érzem, nekem elég amennyire kinyílik

Általános tünetek

  Fáradt ébredés, levertség -> néha előfordul, de ezt másra is lehet fogni
  Alvászavarok, éber, felületes alvás -> nem mondanám alvészavarnak, de elég éberen alszok
  Nyakfájás: kötött, merev nyak -> ez van, de eddig a számítógépezésnek tulajdonítottam
  Hátfájás -> van, de eddig a számítógépnek, helytelen testtartásnak tulajdonítottam
  Derékfájás -> mint az előző kettő
  Reggeli fejfájás -> no, ezt akár 1-2 hetenre is volt és nagyon örülnék ha ezzel megszünne
  Migrén -> nem tudom, hogy migrén-e, de sok olyan volt már, hogy nem bírtam egész nap felkelni a fejfájástól
  Karzsibbadás -> ez is jelentkezik nálam!
  Arcfájdalmak -> így konkrétan nem
  Fülzúgás -> naná, ez most a legnagyobb problémám
  Ismeretlen eredetű arcüreg fájdalmak -> máshol "szem mögötti fejfájás" néven írják, és akár hetenre többször is van



Nos, sok tünet elég általános, de így együt majdnem mind megvan. Néhánynak több oka is lehet egyszerre...

Lökéshullám terápia 2

Befizettem mégegy lökéshullám terápiára. Az izmokban lévő görcsöken valóban jól kilazítja, de a fülzugás nem kapcsolja ki egycsapásra.

Viszont ahogy lazulnak az izmok, egyre nagyobb mértékben hatnak az izomfeszülések a fülzúgásomra. Régen minimális erősödést produkált a legtöbb nyaki vagy feji izom feszítése. Most óriási változásokat hoz mind erősségben (de továbbra is inkább csak erősíti az izomfeszülés) és a jellegében: hangmagasságában vagy akár a ciripelés - sipolás váltogatásában.

Ez azt jelzi számomra, hogy errefelé kell keresni a megoldást, csak vagy nem a megfelelő, eredeti kiinduló izomfeszülés van még kezelve, vagy több idő kell (vagy mindkettő).

2012. január 1., vasárnap

Xanax 2

Kipróbáltam a 0,5 mg-os Xanax adagot: elég gyorsan fáradtnak és álmosnak éreztem magam, és átaludtam a szilvesztert, mint a bunda. Legalább 10 órát: ilyen hosszút nem aludtam, mióta fülzúgásom van. És a nyakam, hátam sem fájt reggel. Reggel és délelőtt a 0,25 mg-is adaghoz hasonló mértékben csökkent le a fülzúgás, kb. ebéd után  kezdett újra erősödni.

Tehát a Xanax valóban tompítja a fülzúgást, de a tudatot is. Én remélem, hogy ehhez az állítólagos izomlazító hatásának van köze. Egyelőre nemtervezem, hogy többet bevegyek a Xanax-ból, hanem megyek harapásemelőt csináltatni.