2012. október 28., vasárnap

Mellizom

Masszázs: 
Mostanában többnyire pénteken megyek masszázsra. Ha kimarad vagy pár napot tolódik, akkor azt megérzem az izmaimban és a fülzúgáson is, vagyis görcsös, merev izmok és némileg erősebb átlagos fülzúgás tapasztalható. Egyébként a "hétvégi fejfájást" is sikeresen megelőzi a pénteki masszázs.

Padlón fekvés:
Kb. 20 perc padlón fekvés után jelentkezik érzékelhető csökkenés a fülzúgásban. Így 30 perceket szoktam feküdni mostanában. Reggel kihagyom, de déltől éjfélig igyekszem 4 fekvést beiktatni, ha lehet.

Mellizom:
A padlón fekvés eljuttatott egy enyhébb, elviselhetőbb fülzúgás szintre. Lehetne azt is mondani, hogy az eltelt közel 1 év önmagában is hozhatott változást, de ahogy fent is írom, többnyire érezhető a különbség a padlón fekvés után: nem drámai a különbség, de érezhető.

Tovább gondolva - és keresgélve a Neten -  arra gondoltam, hogy a fekvéstől egyenesedik ugyan a hát és a nyak, de bejátszhatnak a sok-sok számítógépezéstől megrövidült mellizmok is, ezért korlátozott a javulás. A kyphosis-t tárgyaló oldalak  is gyakran említik a mellizmokat.

Próbálkoztam a mellizmok nyújtásával: már korábban az edző is mutatta azt, amikor oldalt kinyújtva megkapaszkodunk valamiben, pl. ajtófélfában és próbáljuk elfordítani a testet. Ekkor nyúlik a mellkas (és nyomódik a hát). Sajnos ez a gyakorlat nekem inkább ront a fülzúgáson.
Ez egyúttal azt is jelentheti, hogy jófelé keresgélek, csak nem jó gyakorlattal próbálkozok.

Elmélet:
A sok-sok számítógép előtt ülés miatt a mellizmok megrövidültek, a hát meggörbült és a meggörbült hát feszíti a nyakat, ahol ezért vagy más miatt sérv alakult ki. A sérv nyomja az idegeket, és ezért van a fülzúgás.

Szakemberek erre mindig úgy válaszolnak, hogy de a nyakban nincs olyan ideg, aminek a halláshoz köze lenne. Erre én azt szoktam válaszolni, hogy nem értek hozzá, de azt már megtanultam, hogy a hallás nem egyszerűen úgy működik, hogy a fülből rövid úton az agykéregbe jut az hang-inger, hanem ugyanaz az inger "lemegy" az agytörzsbe is (ami sokkal közelebb van a nyakhoz) az ott is tölténik "feldolgozás", majd a feldolgozott jel visszamegy az agykéregbe. Szerintem az agytörzsnél keveredhet a "zaj" a jelbe...

Ha majd kiegyenesedik a hátam és eltűnik a sérvem és még mindig lesz fülzúgás, akkor majd eldobom ezt az elméletet.

2012. október 5., péntek

Padló v2,3,4

A padlón fekvés kedvező hatásai miatt folytattam, folytatom a kísérletezést:

2. verzió:
Egy kicsi, normál állapotban 8-10 centis memory foam párnát tettem a fejem alá. Ha még be is húzom egy kicsit az államat, akkor kellemesen feszül a hátam és a nyakam. Ez nem enyhíti azonnal a fülzúgást, de napközben enyébbnek érzem átlagosan.

3. verzió:
Azt gondoltam, hogy ha jó a fej megemelése, akkor még több emelés még jobb, ezért nagyobb, magasabb párnát kezdtem el használni, de ez sem a nyakamnak, hátamnak sem a fülzúgásnak nem tett jót.

4. verzió:
Visszatértem a kisebb párnához, de elkezdtem variálni a fekvések hosszát és gyakoriságát. Most naponta 5-ször 20 percet csinálom és kifejezetten kedvező a hatás a fülzúgásra. Sokkal enyhébb, és bár el nem tűnt, nem túl erős természetes irodai vagy otthoni zajok is elnyomják már néha.
Mostanában a legrosszabb fülzúgás mindig ébredés után van (amikor ugye 6-8 órán át nincs hátonfekvés).

Kezdettől fog azzal "tesztelem" a fülzúgás állapotát, hogy ha megfeszítem egyszerre a nyakamat és az állkapcsomat (mintha hátrafelé húznám ezeket a részeket...), akkor mindig erősödik a zúgás. A 4-es verzió óta ez az erősödés minimális.